Szanowni Państwo, Z dumą pragniemy poinformować, że ostromecką Kolekcję Fortepianów i Pianin ze zbiorów Andrzeja Szwalbego, wyeksponowaną w Pałacu Starym w Ostromecku, można oglądać w serwisie internetowym http://palacwostromecku.pl/fortepiany/.
http://www.muzeum.opatowek.pl/aktualnosci.html
 

  • See menu
    Palac Barokowy

Pałac Barokowy (Stary)

jest usytuowany na skraju wiślanej skarpy, w głębi parku, na płn. - zach. od Pałacu Nowego. Ta okazała rezydencja z panoramicznym widokiem na Wisłę została zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej  połowie XVIII wieku, ok. 1730 roku. Bogdan Teodor Mostowski, kasztelan płocki przebudował skromny dwór szlachecki w dwukondygnacyjny budynek wraz z ogrodem, a jego syn Paweł Michał Mostowski, wojewoda pomorski, przekształcił budynek w wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka. W obecnej formie jest to pałac barokowy, całkowicie podpiwniczony, posiadający trzy kondygnacje z półpiętrem i poddaszem nieużytkowym. Dach mansardowy o konstrukcji drewnianej pokryto łupkiem kamiennym. Budynek jest murowany z cegły ceramicznej pełnej, ściany piwnic z kamienia. Elewacje pałacu są tynkowane, zdobione kolumnami, pilastrami, sztukaterią oraz dużymi reprezentacyjnymi oknami. Elewację północną, ogrodową, wzbogaca taras widokowy. Stropy nad piwnicami ceramiczne, nad poszczególnymi kondygnacjami belkowe, drewniane. Na ogólną liczbę pomieszczeń budynku składają się po cztery pokoje na pierwszym i drugim piętrze oraz po jednym pokoju na półpiętrach. Z parteru na półpiętro prowadzą symetryczne, oryginalne, dwustuletnie biegi schodowe, usytuowane w dwóch przeciwległych narożnikach holu wejściowego, kontynuowane wyżej jako symetryczne klatki schodowe boczne wiodące na wyższe piętra. Poddasze dostępne jest z jednej klatki schodowej. Piwnice mają charakter wystawienniczy i warsztatowy. Na północ od pałacu rozpościera się ogród włoski, sięgający do terenów zalewowych rzeki. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 712,55 m2, kubatura 3 925 m³.

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia bydgoskiego Wilanowa - Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

 

Pałac Stary w Ostromecku, czynny dla zwiedzających: w godz.: 10-16.00 (wtorek -piątek) oraz 11-16.00 (sobota i niedziela)

w poniedziałek nieczynny

wstęp wolny

 

 

 

Pałac Stary Wiosną
 panerai replica